Lázně Hotel Vráž

 

Šachisté DDM Písek našli pro své domácí zápasy útočiště na zámku ve Vráži. Jak se jim to podařilo? V roce 2011 počali mudrovat nad tím, jak by bylo krásné hrát v nějakém vznešeném prostředí. Navštívili v píseckém okolí několik hradů, zámků a jiných vybraných míst...

Takhle to nebylo. Jen ten rok 2011 sedí. Od té doby si písečtí šachisté užívají zámeckých komnat při domácích zápasech osmičlenných družstev. Jak se taková neobyčejná věc přihodila? Díky šlechetnosti Jiřího Landy, jednoho ze členů šachového oddílu DDM Písek a zároveň jednoho ze dvou majitelů vrážské dominanty.

 

 

Popišme si ve stručnosti životní příběh jedné z nejmladších zámeckých staveb v ČR. Zámek se nachází v nádherném přírodním prostředí jihočeských lesů v údolí řeky Otavy, nedaleko města Písku ve stejnojmenné obci Vráž. Dnes slouží především jako rehabilitační lázeňské sanatorium se zaměřením na poruchy pohybového aparátu a neurologická onemocnění.

Novogotický zámek byl původně vystavěn jako letní sídlo knížecího rodu Lobkowiczů. Z výstavbou se započalo v roce 1869 podle návrhu předního vídeňského stavitele a architekta Bedřicha Flohra. Pro základ stavby byl využit již existující lovecký zámeček, o jehož vzhledu a historii se toho ví velice málo. Zámek byl dostaven v roce 1875, ale dlouho svým majitelům nesloužil. 2. prosince 1879 vypukl v horních částech budovy požár, který zničil podstatnou část zámku. Vzniklé škody byly obrovské a na krátkou dobu se zdálo, že je to konec vrážského zámku a knížecího letního sídla. Lobkowiczové se nakonec rozhodli pro jeho celkovou obnovu a opět pověřili vídeňského stavitele Bedřicha Flohra, aby postavil zničenou budovu podle původního plánu. Práce probíhaly v obrovském tempu, takže už za dva roky měl zámek svoji původní podobu. Postupně jej obklopil rozlehlý park.

Roku 1926 prodal Bedřich Lobkowicz zámek Pomocnému spolku pro péči o zdraví úředníků a zřízenců v Praze. V roce 1932 bylo sídlo odkoupeno Nemocenskou pojišťovnou soukromých úředníků a zřízenců. Podle projektů pražských inženýrů Trojníčka, Čermáka a Paula byly v letech 1932 až 1936 provedeny přestavby a přístavby lázeňských budov. Dne 11. ledna 1936 bylo slavnostně otevřeno nové sanatorium Lázně Vráž založené profesorem Vítkem, jedním z nejlepších českých neurologů.

Základní vzhled a členění budov se dochovalo až do dnešních dnů. Za druhé světové války sloužilo k léčebným účelům, a to jako ozdravovna pro vojáky Wehrmachtu, kteří se zde léčili na plicní choroby a zotavovali se ze zranění pohybového aparátu. Od roku 1946 sanatorium opět začalo plnit své původní poslání. K 1. 1. 1957 byla založena lázeňská organizace Československé státní lázně Třeboň, kterou tvořily Lázně Třeboň, Lázně Bechyně a Lázně Vráž u Písku.

V roce 1978 byl obci Vráž přiznán lázeňský statut. S lázeňským statutem počítá i současný územní plán obce, který areál lázní zahrnul do lázeňské zóny se značným omezením jiných aktivit, které přímo nesouvisí s poskytováním lázeňské péče. Obec Vráž rozvoj lázeňství podporuje.

V současnosti lázně provozuje společnost Lázně Hotel Vráž, s. r. o. Informace o komplexu lázeňských a hotelových služeb poskytují oficiální internetové stránky  www.lazne-vraz.cz .