Favorizovaní hosté překvapení nepřipustili

06.10.2013 22:02

Poprvé v této sezóně se dnes 6. 10. 2013 na zámku ve Vráži odehrála šachová bitva. V úvodním kole nejvyšší krajské soutěže (1. divize) přivítal nováček DDM Písek B hosty z ŠK Český Krumlov, družstvo které loni sestoupilo ze 2. ligy. Domácí bojovali srdnatě, nicméně hosté si výsledek pohlídali a při šesti remízách si odvážejí plný bodový zisk. Od 2. po 8. šachovnici měli Českokrumlovští elovou převahu (viz níže v závorce za jmény hráčů), kterou ve dvou případech dokázali bodově zužitkovat.

Šachisté v nádherném hracím sále na zámku ve Vráži.

Ivan Hausner společně s Martiny Klicnarem a Škorpíkem rozebírají partii.

8. Tomáš Růžička (1760) - Marián Lauko (1872)   1/2 : 1/2

0,5 : 0,5. Jiří Landa na 6. šachovnici remizoval s Janem Muzikářem, hráčem který vyznává klidné nekomplikované šachy.

1 : 1. Alexej Šimeček na 2. šachovnici nabídl remízu poté, kdy jeho soupeř reklamoval vrácení pěti minut na hodinách. Byl mu totiž omylem spuštěn čas od hráče z vedlejší šachovnice. Minuty byly drahocenné, neboť Martinu Škorpíkovi zbývalo 15 minut na více než 20 tahů. Dohodou na remíze byl rozhodčí ušetřen revidovat čas na hodinách.

1,5 : 1,5. Na 7. šachovnici byl František Mejta donucen vynalézat obranné systémy, jelikož jeho pěšcová struktura před ne zcela krytým králem nebyla ideální. Tomáš Fráňa se postupně dostával do hlubší časové tísně. Proto nabídl remízu, která byla přijata.

2 : 2. Na 3. šachovnici se hrálo poněkud divoké zahájení. Martin Janovský sehrál několik sporných tahů, které František Korostenski, do roku 1989 žijící v Jihoafrické republice, umně využíval a ocitnul se na pokraji výhry. Nezvolil však nejsilnější pokračování a domácímu hráči se podařilo vysmeknout. V koncovce se po trojím opakování tahů uzavřela remíza.

2 :3. Na 5. šachovnici se Petr Kellner dostal v zahájení do svízelné situace. Jeho soupeř, Pavel Karlíček, posléze získal dva pěšce a jeden z nich v doprovodu dalších figur vytvářel neudržitelný tlak. Hosté jdou do vedení.

2,5 : 3,5. Tomáš Růžička nastoupil poté, co nemohl hrát jeho syn Vojtěch. Na 8. šachovnici si černými počínal velmi zdatně, netrpěl nedostatkem prostoru pro své figury. Marián Lauko ho zkoušel horem dolem nějak přechytračit, nicméně chytrost zůstala v rovnováze - remíza.

3 : 4. Na 1. šachovnici se očekávala výhra mezinárodního mistra Ivana Hausnera, mimochodem vydavatele časopisu Českoslovenký šach. Ivan hrál, jak je u něj obvyklé, svižně a kladl Martinu Klicnarovi nástrahy, které ho stály spoustu času, aby se s nimi vypořádal. Domácí borec získal výhodu pěšce. V koncovce se ji však, nejspíš z důvodu nestejnobarevných střelců (za přítomnosti jednoho jezdce na každé straně), nepodařilo přetavit ve vítězství. Zkrátka mezinárodní mistr neznamená, že se stane strojem na výhry.

3 : 5. Poslední partie se dohrávala na 4. šachovnici. Jiří Bureš dlouho čelil lavírování Petra Kukly. Ten to v pozičně spletité střední hře stále zkoušel, až se nakonec prosadil a pečetil vítězství hostů.

Družstvo DDM Písek B má za sebou nejtěžšího soupeře v soutěži. Od 2. kola může začít honba za body do tabulky!