Číňanka Hou Yifan mistryní světa

22.09.2013 08:35

To je tedy nadělení. 19-letá Hou Yifan porazila v boji o světový ženský trůn Annu Usheninu nevídaným rozdílem 5,5 :1,5. Obhájkyni titulu z Ukrajiny se vůbec nedařilo bílými figurami (0 ze 3). V partiích s tempem 90 minut na 40 tahů a 30 minut do konce partie + 30 s/tah se pokaždé ocitla v časových tísních, kde kupila chyby, které domácí Číňanka (hrálo se ve městě Taizhou) ve všech třech partiích bez slitování potrestala.

Hou Yifan, druhá ve světovém žebříčku, v zápase 4x vyhrála a 3x remizovala.

Časový program byl vypsán až do 28. září, pokud by se po remíze 5 : 5 hrál tie-break, tj. partie se zkráceným tempem. Zápas o mistryni světa však skončil už o týden dříve! V poslední partii se nová šachová královna prosadila i bílými figurami. Hrála se neklidná Najdorfova varianta sicilské hry, 1. e4 c5 2. Jf3 d6 3. d4 cd4 4. Jd4 Jf6 5. Jc3 a6 6. Se3 Jbd7 7. Se2 e6 8. g4... Yifan opět zahnala soupeřku do časových problémů a na šachovnici využívala nejistého postavení černého krále, který postupně chřadl a chřadl až... uchřadl. Konečný stav na hodinách těsně před první časovou kontrolou (bílé zbývalo 47 minut - černé 5 sekund) i při této partii potvrdil, že vítězka dokázala lépe hospodařit s časem. Za vítězství v zápase obdržela 120 000 , na poraženou zbylo rovněž příjemných 80 000 .

Číňanka se při svém mládí stala mistryní světa už potřetí! Svůj premiérový titul získala v roce 2010 jako šestnáctiletá, když se před ní musela sklonit legendární Maia Chiburdanidze z Gruzie. V roce 2011 pokořila vyzyvatelku Humpy Koneru z Indie.